Hoşgeldiniz  

Kaz Kebabı ve Ciğeri!

editör | 13 Şubat 2020 | Manşet, Yaşam, Yerel A- A+

Adana’da bir kaz üreticisi, yetiştirdiği kazların etinden yaptığı kebap ve kaz ciğerinden şişleri lokantasında müşterilerinin beğenisine sunuyor.

Adana’da bir kaz üreticisi, yetiştirdiği kazların etinden yaptığı kebap ve kaz ciğerinden şişleri lokantasında müşterilerinin beğenisine sunuyor.

2

İmamoğlu ilçesinde yaşayan 29 yaşındaki Bekir Türkmen, 8 yıl önce bir düğüne katılmak üzere gittiği Kars’ta yediği kaz etinin fiyatının yüksek olmasından etkilenerek, ilçede kaz çiftliği kurma yollarını araştırdı.İlk etapta aldığı tüm kazları kısa sürede il dışına satan Türkmen, işini geliştirip Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Genç Çiftçi” projesinden faydalanarak üretim kapasitesini 5 bine çıkardı.

Toptan olarak kesilip temizlenmiş kaz satışı yapan Bekir Türkmen, kaz etinin tüketiminin yörede de yaygınlaşması için menüsünde kaz etine de yer verdiği bir lokanta açtı.

Lokantasında kaz etinin alışılmış şekilde haşlanmış, fırınlanmış halinin pilav eşliğinde satışını yapan Türkmen, bu etin tüketimini yaygınlaştırmak ve yörenin damak tadına uygun hale getirmek için arayış içine girdi.

İlk etapta kaz etinden yapılmış kıymayı kullanarak kebap yapan Bekir Türkmen, bununla yetinmeyip kaz ciğerini yörenin damak tadına uygun olarak şişte pişirerek Adana sofrasına yeni bir çeşit kattı.

Bekir Türkmen, “Lokantamızda ilk başladığımızda kaz etini normalde haşlayıp fırınlanmış halde pilav eşliğinde veriyorduk. Ancak bizim Adana’mızın ayrı bir damak tadı var, bir ızgara alışkanlığı var. Bütün herkesin hoşuna giderek yaşattığı bir ızgara kültürü var. Biz de ‘Kaz etini ızgaraya taşıyalım’ diye düşündük. Güzel olup olmadığını müşterilerimize sorduk, ikram ettik. Hepsinden olumlu sonuç alınca sürdürmeye karar verdik. Lokantayı açalı 1 ay oldu. Bu süre içinde herkesin beğenisi topladı. Bundan sonra da devam edeceğiz inşallah. Bu şekilde kazları Adanalı hemşehrilerimize sunmayı düşünüyoruz” dedi.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
28 Kez Görüntülendi.
Etiketler: , , ,
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Reklam

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

DOLAR 6,1446
EURO 6,6866
BIST 7,9888
ALTIN 323,69
© 2018 - Tüm yayın hakları adanaliyik.net'e aittir. İzinsiz veya kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle