Hoşgeldiniz  

DÖRT BÜYÜKLER İFLAS MI EDİYOR?

Admin | 07 Şubat 2019 | Spor, Yerel A- A+

Yazarımız Abdulcabbar Oldaç türk sporunun özellikle futbol takımlarının ekonomik durumu ile ilgili bir değerlendirmede bulundu. “Dernekler statüsünden çıkması gerektiğini belirtti” işte açıklamasının tamamı:

DÖRT BÜYÜKLER İFLAS MI EDİYOR?

Türkiye’de borç batağındaki büyük kulüplerin yaşadığı ekonomik sorunlar, artık saha içi performansa da yansıyor. Uzmanlara göre “iflas” kaçınılmaz, çözüm ise kulüplerin dernek statüsünden çıkıp şirketleşmesi.

Genel yayin yönetmenimiz Arif Topal’a konuşan Abdulcabbar OLDAÇ, yüz milyonlarca euroluk borçları olan Türk futbol kulüplerinin içinde bulundukları finansal yapıdan kısa vadede kurtulmalarının mümkün görünmediğini söylüyor.
Süper Lig’deki kulüplerin 13,5 milyar TL’lik (2,3 milyar euro) toplam borcu, toplam yıllık gelirlerinin yaklaşık 4,5 katı. Bu borcun önemli bölümü Türkiye’de “dört büyükler” olarak adlandırılan Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor’a ait. Dört büyükler, önümüzdeki yıllardaki gelirlerinin büyük bölümünü de alınan borçlara karşılık bankalara ve diğer finans kuruluşlarına temlik olarak vermiş durumda.
Bu kulüplerin borç batağına düşmesinde, popülist yönetimlerin taraftarları memnun etmek için yıllardır sürdürdükleri transfer çılgınlıklarının büyük etkisi bulunuyor. Borç batağındaki dört büyük kulüp de Finansal kurallar nedeniyle ağır cezalar almamak için UEFA ile çeşitli anlaşmalar yaparak denetim altına girip gelir-gider dengelerini tutturma taahhüdünde bulundu.
Söz konusu finansal yapının “sürdürülemez” olduğunu belirten Oldaç, “Aslında kulüplerin doğal akışıma bırakılıp batmaları, küme düşürülmeleri falan gerekiyor ki ciddi ölçüde küçülsünler. Ancak bu borçlanmayı, ülkemizde TFF bir siyaset aracı olarak gördüğü için kulüplerin batmasına izin vermiyor. O nedenle de bunlar kendilerinin sahip olmadıkları, ileride kazanacakları gelirlerini bugünden çarçur ediyorlar” diyor.

Büyük kulüplerin TFF tarafından popülizm yapılarak kollandığını belirterek, “Avrupa’da olsa iflasları istenir, lig düşürülür ya da kapatılırlardı” ancak bizim ülkemizde bu durum siyasi otorite ve TFF tarafından yapılmadığı için kulüpler borç batağına sürüklenmiş durumda.
Bu durumdan kurtulmak için takımlara cezayı TFF bizzat uygulamalı, dernek statüsünden kulüpler acilen çıkarılmalı ve zarar açıklayan yönetim kurullarının yargılanması sağlanmalıdır. Ayrıca finansal kurallara uymayan ve zarar açıklayan kulüpler 4 BÜYÜKLER DAHİ OLSA lig düşürülmeli, kapatılmalı ya da iflas ettirilmelidir.

  • 4
  •  
  •  
  •  
  •  
    4
    Shares
66 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Reklam

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

DOLAR 5,3119
EURO 6,0102
BIST 101.729
ALTIN 226,5588

ANKETLER

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
© 2018 - Tüm yayın hakları adanaliyik.net'e aittir. İzinsiz veya kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle