Hoşgeldiniz  

Mevlâ Görelim Neyler, Neylerse Güzel Eyler

editör | 05 Ekim 2018 | Siyaset, Yerel A- A+

Genel ve yerel seçimlerin genelinde AK Parti bayanların en fazla adaylık başvurusu yaptığı parti olmakta.

Mart 2019 yerel seçimi yaklaştıkça Adana kamuoyunun da hem büyükşehir belediye başkan adayı hem de bazı ilçeler de erkek aday adayları ile birlikte bayan aday adayları isimleri ön plana çıkmaktadır.
Malatya Darende doğumlu, yıllarca İstanbul, Mersin ve Adana’da mimar olarak çalışmış, siyasi hayatına AK Parti Çukurova Kurucu İlçe Başkanı olarak başlamış, AK Parti Adana İl Yönetim Kurulu Üyesi ve Siyasi ve Hukuki İşler Başkanlığı görevinde bulunmuş, 64. Hükümette Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapmış olan Fatma Güldemet Sarı bunların başında gelmektedir.
Ancak, AK Parti, bilhassa Başkan Recep Tayyip Erdoğan Adana’yı istiyor ve bu yüzden ciddi kamuoyu araştırmaları yaparak bu sefer Adana’da hata payı olmayan bir aday belirlemeye çalışıyor.
MHP ise çok önceden Hüseyin Sözlü’ nün Adaylığını ilan etti gibi bir durum söz konusu. Ancak burada büyük bir problem önümüze çıkıyor. AK Parti ve MHP ayrı adaylarla giderlerse CHP Adayının Zeydan Karalar veya Soner Çetin olduğu takdirde şanslarının yüksek olduğu kanaati hakim.
Birlikte girmeleri halinde ise MHP Adayı Hüseyin Sözlü ilan edildiği için bu birliktelik MHP çatısı altında kurulmak zorunda. Fakat AK Parti seçmeni bu durumu kabul etmiyor gibi görünüyor.

Peki, nasıl bir çözüm bulunacak?
Hüseyin Sözlü ismini AK Parti teşkilatları ve tabanı istemediği gibi, MHP tabanı ve teşkilatları da AK Parti’li bir adayın ittifakın adayı olmasını istemiyor.
Devlet Bahçeli İstanbul, Ankara ve İzmir gibi illerde iddialı olmadıkları için aday çıkarmayacaklarını ima ediyor, ardından MHP mevcut belediyelerini muhafaza edecek diyor. Sözün kısası Adana da işler karışık.
Eğer ittifak olacaksa yani AK Parti ve MHP ortak aday çıkaracaksa AK Parti ve MHP teşkilatları ve tabanının sempatik baktığı bir isim olmalı…
Aksi durumda ise CHP’li bir isim 30 Mart itibariyle Adana’nın başına geçme ihtimali göz önünde bulundurulmalı.
İşte AK Parti ve MHP teşkilatlarını ve her iki partinin tabanını heyecanlandıran bir isim bugünler de sıkça dillendirilmeye başlandı; Abdullah ÇALIŞKAN.

Eski adana Milletvekili olan Abdullah Çalışkan’ ın AK Parti adayı olarak yeniden dillendirilmesi Adana seçmenini heyecanlandırdı. Seçmen Abdullah Çalışkan’ ın Karaisalı ‘lı,  Yerli ve Milli olduğunu, MHP seçmenini tarafından tavsip edileceğini söylüyor.
2014 Yerel seçimlerinde MHP Seyhan Belediye başkan adayı olan MHP’ nin Seyhan da aldığı en yüksek oy oranına çıkartan Abdullah ÇALIŞKAN sanki diğer adayların bir adım önünde gibi görünüyor.

Eğer AK Parti genel merkezi, Adana’ nın Kozmopolitik yapısını göz önünde bulundurur ise Malatya/Darende doğumlu 64. Hükümette Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapmış olan Fatma Güldemet Sarı ön plana çıkıyor. Ancak Fatma Güldemet Sarı isminde MHP ile AK Parti nasıl uzlaşabilir zaman gösterecek.

Fatma Güldemet Sarı ismi söylendiğinde Adana’ nın kadın seçmenlerde ayrı bir heyecan görülmekte. Seçmen; “Fatma Guldemet Sarı ya da baska bir bayan adayına imkan Başkan Recep Tayyip Erdogan tarafından verildiği takdirde herkes kadınların elinin değdiği bir belediyeciliğin başarısını görecek, tüm Türkiye, Adana’ ya ve Adanalılara gıptayla bakacak” demektedirler.

Fazla zaman kalmadı, AK Parti ile MHP cumhur ittifakinda devam deyip ya MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafindan devam dediği soylenen Hüseyin Sözlü ile devam edecek,  ya da AK Parti Adayı kim olacaksa onunla sevam diyecek. Ancak ittifak gerçekleşmez ise; her iki parti de kendi adayları ile seçime girerse, Adana CHP adayına hayırlı olsun mu diyecek?

Mevlâ görelim neyler, Neylerse güzel eyler. Adana’ mız için hayırlısı olsun.

Adanaliyik.net

  • 1
  •  
  •  
  •  
  •  
    1
    Share
113 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Reklam

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

DOLAR 5,3260
EURO 6,0613
BIST 102.623
ALTIN 228,6011

ANKETLER

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
© 2018 - Tüm yayın hakları adanaliyik.net'e aittir. İzinsiz veya kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle