Hoşgeldiniz  

Ahmet Zenbilci TBMM’de Adana Hakkında Konuştu

editör | 10 Ocak 2019 | Siyaset, Yerel A- A+

Genel Merkez Yerel Yönetimler Genel Başkan Yardımcısı, AK Parti Adana Milletvekili Ahmet Zenbilci, TBMM’DE Genel Kurulu’nda 5 Ocak Adananın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 97. yılı ve Adana hakkında konuştu.

Zenbilci, “5 Ocak Adana’nın kurtuluşu, daha doğrusu Akdeniz’de -Ceyhan, Mersin, Adana, Tarsus- bütün coğrafyanın düşman işgalinden kurtuluşu, Türk’ün karakterinde olan bağımsızlığın hiçbir zaman müstemlekeyi ve hiçbir zaman esareti kabul etmeyen ve Büyük Önder Gazi Mustafa Atatürk’le başlayan bu Kuvayı milliye hareketiyle tamamlanmıştır.

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Adana şehri, biriktirdiği sekiz bin yıllık tarihle ve almış olduğu göçlerle birlikte, birlikte yaşama kültürünü en iyi yaşayan şehirlerimizden bir tanesidir. Kimsenin ırkının, dilinin, dininin, meşrebinin ve mezhebinin ayrışım olarak görülmediği, birlikte yaşamayı en iyi şekilde yaşayan şehirlerimizden bir tanesi de Adana’dır. Adana’nın toprağı kadar mümbit, toprağı kadar bereketli insanı ve yüreği vardır. İşte bu güzel şehir Adana’dan birçok şair, yazar; sinema, tiyatro, resim ve değişik sanat dallarında başarıya imza atmış sanatçılarımız çıkmıştır. Bu sanatçılarımızdan bir tanesi de “Bayrak Şairi” olarak ifade edilen değerli şairimiz Arif Nihat Asya’dır.

Arif Nihat Asya, aynı zamanda 1950 ve 1954 yılları arasında Parlamentoda görev yapmış, Adana’yı temsil etmiş bir milletvekilimizdir. Arif Nihat Asya bir eğitimcidir, öğretmendir, Adana Erkek Lisesinde uzun yıllar öğretmenlik yapmış. 5 Ocak Adana’nın kurtuluş günü dolayısıyla öğrencilerine bir şiir yazmasını görev verir ancak öğrencileri uzun çalışma neticesinde yazamadıkları şiiri gelip öğretmenlerine ifade ettiklerinde, öğretmenleri Arif Nihat Asya, bir şiir yazar ama şairinin kendisi olduğunu söylemez. Şiir bir 5 Ocak gününde Büyük Saat Meydanı’nda büyük bir coşkuyla okunur ve halk tarafından ilgi ve alaka görür. O alakadan, birkaç defa okunduktan sonra o şiirin esas sahibinin Arif Nihat Asya olduğu ifade edilir.

Arif Nihat Asya “Biz kısık sesleriz, minareleri sen ezansız bırakma Allah’ım. Müslümanlıkla yoğrulan yurdumu Müslümansız bırakma Allah’ım.” diyerek dizeleriyle kulaklarımızda büyük bir tını bırakmıştır.

Şimdi Arif Nihat Asya’nın o güzel şiirinden zamanın bana elverdiği sürece birkaç kıtasını sizlerle de, bir kez daha yüreklerinizle paylaşmak istiyorum.

“Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü,

Kız kardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü,

Işık ışık, dalga dalga bayrağım!

Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.

Sana benim gözümle bakmayanın

Mezarını kazacağım.

Seni selâmlamadan uçan kuşun

Yuvasını bozacağım.

Dalgalandığın yerde ne korku, ne keder…

Gölgende bana da, bana da yer ver.

Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar:

Yurda ay yıldızının ışığı yeter.

Savaş bizi karlı dağlara götürdüğü gün

Kızıllığında ısındık;

Dağlardan çöllere düştüğümüz gün

Gölgene sığındık.

Ey şimdi süzgün, rüzgârlarda dalgalı;

Barışın güvercini, savaşın kartalı

Yüksek yerlerde açan çiçeğim.

Senin altında doğdum.

Senin altında öleceğim.

Tarihim, şerefim, şiirim, her şeyim:

Yer yüzünde yer beğen!

Nereye dikilmek istersen,

Söyle, seni oraya dikeyim!”

Bu aziz bayrağın altında hep birlikte yaşamayı Cenab-ı Hak nasip eylesin” dedi.

  • 3
  •  
  •  
  •  
  •  
    3
    Shares
43 Kez Görüntülendi.
Etiketler: ,
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Reklam

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

DOLAR 5,3243
EURO 6,0497
BIST 98.454,88
ALTIN 219,2784

ANKETLER

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
© 2018 - Tüm yayın hakları adanaliyik.net'e aittir. İzinsiz veya kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.