Hoşgeldiniz  

Dünya Tiyatroları ‘Türkçe’ Perde Açacak

editör | 15 Nisan 2019 | Kültür & Sanat A- A+

Ankara (CUHA) – Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Konya, “Bin Nefes Bir Ses” Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali bu yıl 12. kez tiyatroseverlerle buluşacak.

Ev sahipliğini Konya Devlet Tiyatrosu’nun yaptığı festival, Birgül Yeşiloğlu Güler’in yazdığı ve Ezgi Yentürk’ün yönettiği, Adana Devlet Tiyatrosu yapımı “Pembe Panduflu Aşk” oyununun Konya Devlet Tiyatrosu Sahnesindeki gösterimi ile 18 Nisan Perşembe günü başlayacak.

Dünya üzerinde Türkçe tiyatro yapan ülkeleri, Türk dilinin ilk defa remi dil olarak kabul edildiği topraklarla buluşturan festivalde; Türkiye, Bulgaristan, Kazakistan, Balkar Cumhuriyeti, Kosova, Yunanistan, Azerbaycan ve Irak tiyatro toplulukları seçkin eserlerini tiyatroseverlerin beğenisine sunacak.

Konya Devlet Tiyatrosu Müdürü Doğan Doğru, yaşamlarını Türk tiyatrosuna, Türk diline, Türk edebiyatına adamış büyük ustalardan bahsederek, “Yaptıkları katkılarla ölümsüz olmuş ve aramızdan ayrılmış büyük ustalara, başta Muhsin Ertuğrul, Cüneyt Gökçer, Mahir Canova, Salih Canar, Melek Ökte, Nur Subaşı olmak üzere adını anmakla bitiremeyeceğim tüm ustalarıma festivalin tüm alkışlarını adıyorum” dedi.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt ise şöyle konuştu:

“Ne büyük bir gurur ki Konya’da ‘Bin Nefes Bin Ses’ Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali düzenliyoruz. Ortak dil, sanat yoluyla bir kere daha birleştirici, kavrayıcı, besleyici unsur oluyor. Böylece milyonlarca insan aynı dili zenginleştirerek yan yana geliyor, dilin anlam kalesinde buluşuyor.”

Devlet Tiyatrolarından iki oyunun sahneleneceği festivalde sekizi yabancı olmak üzere toplam 10 farklı oyun tiyatroseverlerin beğenisine sunulacak. Festivalde bu yıl, Kazakistan Cumhuriyeti’nden ‘Jibek (Aşk Efsanesi)’, Bulgaristan Cumhuriyeti’nden ‘Ezop (Tilki İle Üzüm)’ ve çocuk oyunu ‘Alaaddin’, Kosova’dan ‘Gör Bak Neler Olacak Şimdi’, Azerbaycan’dan ‘Hellados’, Balkar Cumhuriyetinden ‘Doktor Filozofi’, Yunanistan’dan ‘Bana Bir Şeyhler Oluyor’ ve Irak’tan ‘Bohça’ isimli oyunlar sergilenecek.

Türkiye’den ise Devlet Tiyatroları oyunlarının yer aldığı festivalde, Konya Devlet Tiyatrosu ‘Gus İle Yemek Saati’ni ve Adana Devlet Tiyatrosu ‘Pembe Panduflu Aşk’ı tiyatroseverlerle buluşturacak. Festival, 28 Nisan Pazar günü son bulacak.

 

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
43 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Reklam

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

DOLAR 5,8154
EURO 6,6408
BIST 95.182
ALTIN 266,1174

ANKETLER

[poll id=”3″]

© 2018 - Tüm yayın hakları adanaliyik.net'e aittir. İzinsiz veya kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle