Hoşgeldiniz  

Drakula’ için yeniden harekete geçilecek

Admin | 24 Ekim 2018 | Kültür & Sanat A- A+

Fındık dallarını kurutan ve anavatanı Uzakdoğu olan ‘Drakula’ lakaplı ’Turunçgil Uzun Antenli Böceği’ için fındık sezonunun sona ermesiyle birlikte yeniden harekete geçilmeye hazırlanılıyor. KTÜ Orman Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Mahmut Eroğlu, “Bu böceğin kökünü kazıma yönünde bir çalışma yapılması gerekiyor; Hollanda ve Almanya bunu başardı. Şu an İtalya’nın iki temel bölgesinde sorun devam ediyor. İtalyanların çok yoğun çalışmaları var” dedi.

Bitki dünyasının kanseri olarak bilinen ‘Drakula’ lakaplı Turunçgil Uzun Antenli Teke Böceği’ Trabzon’da ilk olarak Esiroğlu Mahallesi’ndeki Büyükşehir Belediye Fidanlığı ve çevresindeki 2 kilometre alandaki bahçelerde görülmüştü. Etkisini fındıkdallarında gösteren böcek için Trabzon Orman Bölge Müdürlüğü Orman Zararlılarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü personelince bölgede geçtiğimiz aylarda yapılan survey çalışması yapılırken, söz konusu böceğin sesten etkilenerek fındık bahçelerindeki otların arasına gizlendiği belirlenmişti.

Fındık dışındaki orman ağaçlarında görülmediği tespit edilen ‘Drakula’ lakaplı böcek için karantina alınan bölgede birinci dönemde ilaçlama çalışması yapılırken, böceğin biyolojileri gereği birkaç gün içerisinde çiftleşip fındık ağaçlarının kök kısımlarına yumurtalarını bırakıp ömürlerini tamamladığı belirlendi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan KaradenizTeknik Üniversitesi (KTÜ) Orman Fakültesi Orman Entomolojisi ve Koruma Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Eroğlu, böceğin yabancı bir istilacı tür olduğunu söyledi. Eroğlu “Bazen insanımız çok isabetli yakıştırmalar yapıyor. Drakula isabetli yakıştırmalardan biri ama umarım sonucu o boyutlara varmaz. Drakula adıyla adlandırılan böcek bir yabancı istilacı türdür. Buna Türkçe olarak Turunç Teke böceği diyoruz” dedi.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
56 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Reklam

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

DOLAR 5,3243
EURO 6,0497
BIST 98.454,88
ALTIN 219,2784

ANKETLER

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
© 2018 - Tüm yayın hakları adanaliyik.net'e aittir. İzinsiz veya kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.