Hoşgeldiniz  

Yurtta Saklansaydım Travma Yaşardım!

Admin | 10 Ekim 2018 | Gündem, Yaşam A- A+

FETÖ’nün 15 Temmuz işgal girişimine karşı tarihi bir direniş sergilenen Boğaz Köprüsü’nün simge gazilerinden Muhammet Tekin, yaralanmasının ardından kendisine “Sende bir travmaya sebep oldu mu?” sorusunu yönelten psikiyatri şu cevabı verdi…

FETÖ’nün 15 Temmuz işgal girişimine karşı tarihi bir direniş sergilenen Boğaz Köprüsü’nün simge gazilerinden Muhammet Tekin, yaralanmasının ardından kendisine “Sende bir travmaya sebep oldu mu?” sorusunu yönelten psikiyatri şu cevabı verdi: “Ben esas yurtta saklansaydım bende psikolojik bir travmaya sebep olurdu.

CIA’in 40 yıl boyunca dini ve milli değerleri istismar ederek büyüttüğü terör örgütü FETÖ, tarihler 2016 yılının 15 Temmuz’unu gösterdiğinde devletten çaldığı tanklar, uçaklar ve silahlarla işgal girişimine başladı. Hainler 27 Mayıs 1960, 12 Eylül 1980 darbeleri gibi ülkeyi rahatça ele geçirebileceklerini zannetti. Lakin karşılarında Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve onun çağrısıyla vatan ve din aşkına sokaklara çıkan milyonlar vardı. O milyonlardan bir kişiydi Muhammet Emin Tekin. 34 kişinin şehit olduğu Boğaz Köprüsü’ne gitmişti, hainlere direnmek için, gazi de oldu gözünü kırpmadan. Destanın parçası olan Tekin, Diriliş Postası’na yaşadıklarını anlattı.

15 Temmuz işgal girişimini nasıl öğrendin tankları, uçakları, silahları görmüşken dışarıya çıkma fikri sende nasıl oluştu?

O gün yurttaydım İstanbul’a birkaç gün önce gelmiştim. Küçük Çamlıca’da bir yurtta kalıyorduk ilk başta sosyal medyada haberleri takip ederken bazı gariplikler olduğunu gördüm zamanla bu televizyona yansıdı. Sonra Başbakan Binali Yıldırımın açıklaması oldu. Bütün takip ettiklerimden yaptığım çıkarım ordu içindeki FETÖ’cülerin bir darbe içinde olduğu yönündeydi; arkadaşlarla da bunları oturduk konuştuk paylaştık. Ne oldu nasıl oldu bir anda gaza geldik. Özellikle bunlar Genelkurmaydan yapılan açıklama sonradan sahte bildiri,korsan bildiri denilen bildiriların yaptığı açıklamada sokağa çıkma yasağı filan ilan edilince tabii insan refleks olarak ne demek ya hadi o zaman sokağa çıkalım duygusunda oluyor. Çıktık sonra ilk oraları bilmiyorduk ama kalabalığa uyarak, arkadaşlara uyarak henüz her biriyle yeni tanışmıştık ve hemen koptuk zaten. Oradan da Kısıklı Meydanı’na oradan da Boğaz Köprüsü’ne yürüdük.

Neden Boğaz Köprüsü?

Kısıklı Meydanı’ndaydık o kalabalıkta da birisi eline megafonu aldı; AK Parti İl Başkanı’nın emri var köprüye yürünecek dendi. Ama oradaki polisler tabii arada bir iletişim problemi vardı; herkes menzilini korusun kimse farklı bir yöre yönlenmesin istiyordu. Ben köprüye giden kalabalık içinde yer almağı tercih ettim orada da kalabilirdim.

Boğaz Köprüsü’nün simge gazilerinden Muhammet Tekin

Köprüye giderken nasıl bir ruh halindeydin? Bir sürü şehit ve gazi vardı hiç çekinmedin mi?

Şöyle cevap vereyim; olaydan sonra bizden tam teşekküllü bir devlet hastanesinden bütün tetkiklerden geçmemiz ve rapor almamız istendi. Psikiyatrst dedi ki, “O geceye dair şeylerin var mı yani rüyalarına giriyor mu sende olumsuz bir etki bıraktı mı” şeklinde. Ben dedim hayır tersine tanıdığım insanlar şehit Ali Kantarcı abi gibi insanlar o gece şehit olmuşken hainlerin kurşunuyla ben esas yurtta saklansaydım bende psikolojik bir travmaya sebep olacaktı.

“HAYSİYETİM ZEDELENİRDİ”

“Burada insanlar şehit oluyor ben yerinde duramam tarzında bir ruh halin mi” vardı?

Gözümün önüne Menderes’in idamı edilmesi geldi. Yarın uyandığımda Mursi’nin başına gelen şey Tayyip Erdoğan’ın başına gelmiş ve ben de o gün o yurttan çıkmamış ve hiçbir şey yapmamış bir şekilde kalsaydım bu benim haysiyetime dokunacaktı. Bu beni çok rahatsız edecekti en azından kendimize kötü bir alternatif bırakmadık en azından elimizden geleni yaptık demiş olalım dedik.

İster istemez bir acı duydun ameliyatların oldu, hastanelerde kaldın; bu acı karşısındaki teselli ne oldu senin için?

İlk bir iki gün için darbenin başarıya ulaşmamış olmasıdır. Ben yaralandıktan sonra ertesi sabah sürekli filmler çekiliyor röntgenler kolun durumu nedir gel git hastanede büyük bir karmaşa etrafımda aman ne oldu bütün akrabalarım bana ulaşabilenler o gün o şartlar altında İstanbul’da herkes yardımcı olmaya çalışırken sürekli onları bıktırdığımı düşündüm. Bıktıracak kadar yeni bir haber var mı, yeni bir gelişme var mı, darbenin seyri nedir, köprüdekiler ne oldu, Ankara’dakiler ne oldu.

Nasıl kendini teselli ettin demiştin, yani vurulmuşsun neticede kolunu kaybetme riskinde vardı G3 mermisiydi değil mi?

Evet G3. Kader bilinci vardır bizde sonuçta Müslümanız.Gazilik gerçekten şerefli bir şey ilk günlerde bana sende gazi oldun dediklerinde estağfirullah filan yapıyordum.

Gazilik nasıl bir his?

15 Temmuz gecesi hepimizin özellikle İstanbul’da, Ankara’da yer alan ve bu askerlerle karşılaşmış bir fiil görmüş bütün insanların hissettiği bir maneviyat vardır, bir sükunet vardır, bir huzur vardır, farklı bir hal vardır. Sonradan onu koruyamıyorsunuz onun bir utancı bile var.Ya ben o geceki şey üzerinden herkes bakıyor, “kahraman” diyor herkes bakıyor “vay be” diyor falan orada tabi birde video kaydı varmış ben o esnada tabiî ki habersizdim ama sonradan bakıyorsunuz o duygudan çok uzak düşüyorsunuz. Günlük hayatın koşuşturması falan farklı şeyler seneler içinde her an onu koruyamıyor insan tabii ve bu aslında acaba laik olabilecek miyim duygusu en çok var.

“Bu gençlikten hiçbir şey olmaz” diyenler o gece yanılmadı mı sence?

O gece bizde canlanan ruhun sadece kriz anlarında değil de her ana, her güne, her saate ve her mevsime yayılması yani bunu kamu kurumlarında bunun medyada,ekonomide, adliyede devletin bütün sahlarında her sahada karşılık görmemiz ve o ruhu yaşatmamız ve aslında zirveyi o yatay zeminde yayarak 7’den 77’ye sadece 2016’da değil 2017, 2018 ve Allah nasip ederse önümüzdeki diğer yıllarda da bunun ruhunu her an yaşatmaktır esas olan. O dert o duygu hepimizde yaşamalı.

“KILIÇDAROĞLU BİZİ ŞAŞIRTMADI!”

Kemal Kılıçdaroğlu “kontrollü darbe” şeklinde bir çıkış yaptı. Bir gazi olarak olarak ne düşünüyorsun bu konuda?

Biz sonradan kendisinin o gece Bakırköy Belediye Başkanı’nın evinde gizlendiğini televizyonların başında olduğu fotoğrafları gördük. Zaten o gece kendisinden farklı bir tavır aslında beklemiyorduk.O gece ilk anlardan itibaren sayın Devlet Bahçeli’nin desteği yine söylüyorum gündelik hayatta siyasi olarak farklı çizgilerde olabilirsiniz ama o gece insanları birleştiren öyle bir ruh vardı.Ben Boğaz Köprüsü’ne yürürken sırtına Türk bayrağı bağlamış ve iki eliyle bozkurt yapmış “ben Kürt’üm ulan” diye bağıran benim yaşlarımdaki genci çok net hatırlıyorum. O gece kalbinde bu vatanı koruma, bu vatanı Amerikan köpeklerine yem etmeme derdi taşıyan herkes sokaklardaydı ve bunların içinde Kemal Kılıçdaroğlu yoktu; olmasını da beklemiyorduk. Sonraki açıklamaları da bizi bu anlamda şaşırtmadı. Beklemiyorduk…

“ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR EDERİM”

Yakın bir zamanda o günkü o direnişin Başkomutanı Cumhurbaşkanımızla görüştün, görüşmelerde ne gibi diyaloglar geçti? Erdoğan’ı nasıl buldun?

Kırıkkale’de görüştük. Ben içimde hep söylemek istediğim şeyi söyledim. O gece halkı sokaklara davet ettiği için teşekkür ettim. Çünkü Erdoğan o açıklamayı yapana kadar illaki böyle bir şey söyler dedim. Onun yerinde pek çok başka siyasetçi başka lider geçmişten günümüze geliyor aklıma muhtemelen aynı dirayeti gösteremezlerdi. Burada bir Erdoğan farkı var ve ben bu duruş için kendisine teşekkür ediyorum. Erdoğan “Neden sol kolunu kaldırdın” gibi soruları da sordu onu hemen cevaplayayım. Benim sağ kolumda doğuştan bir rahatsızlık var sağ kolumu tam olarak kaldıramıyorum onun için sol kolumu kaldırdım. Erdoğan’ı yakından görmek güzel bir duyguydu.Okulumu sordu; Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde olduğumu söyleyince kaldığım yurt ve aldığım eğitimle alakalı ilgilendiler sağolsunlar.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
77 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Reklam

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

DOLAR 5,3260
EURO 6,0613
BIST 102.623
ALTIN 228,6011

ANKETLER

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
© 2018 - Tüm yayın hakları adanaliyik.net'e aittir. İzinsiz veya kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle