Hoşgeldiniz  

Cumhurbaşkanlığının Acilen Alacağı Kararlar

Admin | 09 Ocak 2019 | Gündem, Siyaset A- A+

Hatırlanacağı üzere, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte mevzuatlarda önemli düzenlemeler yapıldı. Bu kapsamda, başta 190 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararname kaldırılarak, yerine 2 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yürürlüğe girdi.

Söz konusu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi çerçevesinde önceki yıllarda Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu veya Bakanlar Kurulu tarafından alınan kadro işlemleri ile ilgili bütün kararlar Cumhurbaşkanlığına bağlandı.

2 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin ilgili hükümlerine göre;

1- Kurum ve kuruluşlara verilmiş bulunan dolu kadrolarda derece değişikliği ve boş kadro unvan ve derece değişiklikleri, kadroların iptali (MADDE-7)

2- Kurum ve kuruluşların; 2019 yılı içerisinde memur ve öğretim elemanı kadrolarına açıktan veya diğer kurum ve kuruluşlardan nakil suretiyle yapabilecekleri yıllık atama sayısı, (MADDE-11)

3- Yıllık atama sayısına dahil edilmeyecek istisna atamalar, (MADDE-11)

Cumhurbaşkanlığı tarafından belirlenecektir.

Bu bağlamda, yeni yılın girmesi ile birlikte kurumların acil personel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi ve halen görevde olan kamu çalışanlarının dolu kadro derece değişikliği gibi rutin özlük işlemlerinin maaşlarına yansıtılabilmesi için Cumhurbaşkanlığı tarafından yukarıda sıralanan kararların hızlandırılması gerekmektedir.

Yavuz Selim KAPLANMemurlar.Net – Özel

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
15 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Reklam

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

DOLAR 5,3243
EURO 6,0497
BIST 98.454,88
ALTIN 219,2784

ANKETLER

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
© 2018 - Tüm yayın hakları adanaliyik.net'e aittir. İzinsiz veya kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.