Hoşgeldiniz  

Ziya hoca hızlı çıktı: “Böyle sistem olmaz”

Admin | 18 Temmuz 2018 | Eğitim, Genel, Gündem, Son Dakika A- A+

Yeni Milli Eğitim Bakanı’nın el attığı ilk konulardan biri liseye geçiş sisteminde yaşanan kaos oldu. “Böyle sistem olmaz” diyen Selçuk, sorunun giderilmesi için komisyon kurduğu iddia ediliyor.

Ziya hoca hızlı çıktı: "Böyle sistem olmaz"

Sözcü Gazetesi’nden Saygı Öztürk’ün iddiasına göre, Milli Eğitim Bakanı Prof. Ziya Selçuk, liseye geçiş sisteminde yaşanan kaosu sonlandırmak ve yerleştirmeler sonucu öğrencilerin açıkta kalmaması için acil olarak komisyon oluşturdu. Ayrıca, gelecek sistemde de köklü değişiklikler için daha sonra kapsamlı bir çalışma başlatılacak.

Eğitimde liyakat, kariyer ve adalet anlayışı içinde çalışacağını belirten Selçuk, liseye giriş sisteminde yaşanan sıkıntıların faturasının kendisine kesilmemesi gerektiğini belirtti. Selçuk, sorunların giderilmesi ve açıkta öğrenci bırakılmaması için çalışacağını kaydetti.

ATAMADA MÜLAKAT KALDIRILMALI

Öğrenci yerleştirme sistemi için “Böyle bir sistem olmaz” diyen Bakan, bunun düzeltileceğini söyledi. Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Genel Sekreter Musa Akkaş ve yönetim kurulu üyelerini kabul eden Selçuk’a eğitimin gündemindeki öncelikli konular ve sorunlar hakkında rapor sunuldu. Raporda yer alan önerilerden bazıları şöyle:

– Yönetici atamalarındaki liyakatsizliğe son verilmeli, atamalarda mülakat kaldırılmalı.
– Tüm öğretmenler kadrolu olarak atanmalı.
– Öğretmenlere performans değerlendirme ve rotasyon sisteminden vazgeçilmeli.
– Kariyer basamakları ile ilgili yeni yasal düzenleme yapılmalı, zorunlu hizmet bölgelerindeki öğretmenlere tazminat ödenmeli.
– Okullarımıza ne idiğü belirsiz grup, cemiyet, vakıf ya da dernekler alınmamalı.
– Öğretmenlere 3600 ek gösterge verilmeli, hazırlık ödeneği tüm çalışanlara ödenmeli.
– Sendikal ayrımcılığın önüne geçilmeli.

Genel Başkan Geylan, “Bakanın, mülakat konusuna olumlu bakmadığı izlenimini edindik. Yönetici mülakatlarında yaşanan sorunların farkında. Kendi döneminde bu tür uygulamalarla eğitim çalışanları arasında huzursuzluğa izin vermeyeceklerini söyledi” dedi.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
76 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Reklam

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

DOLAR 5,3578
EURO 6,1089
BIST 93.616,45
ALTIN 210,1366

ANKETLER

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
© 2018 - Tüm yayın hakları adanaliyik.net'e aittir. İzinsiz veya kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.