Hoşgeldiniz  

Vira Bismillah

editör | 31 Ekim 2018 | Genel, Teknoloji A- A+

Türkiye tarihinde bir ilk olan  ‘Fatih’ adı verilen sondaj gemisi, “Vira Bismillah” denilerek Türk petrol ve gaz arama sondajcılığında yeni bir çağ açmak üzere yola çıktı.

Uğurlama töreninde daha önce Barbaros Hayreddin Paşa Gemisi’yle sismik araştırmaların yapıldığını ve konunun uzmanlar tarafından analiz edildiğini dile getiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Hedefimiz bu sondaj gemisiyle yılda ortalama 2 sondaj kuyusu açmak. Ümit ediyoruz, ilk sondajımızda doğal gaz ya da petrole rastlarız. Umudumuz yüksek” ifadesini kullandı.

DÜNYANIN İLK 5 GEMİSİ ARASINDA

Fatih Sondaj Gemisi’nin üst düzey teknolojik özellikleriyle en zor operasyon koşullarında bile çalışabileceğine dikkat çeken Dönmez, “Fatih, kendi sınıfındaki 16 gemi arasından sıyrılarak böylesine yüksek teknolojiye sahip dünyanın ilk 5 gemisi arasına girdi. Bütün operasyonlarımızı uluslararası kural ve düzenlemelere göre gerçekleştireceğiz. İş güvenliği standartlarımız en üst düzeyde olacak. Sondaj esnasında çevreye, deniz yaşamına ve canlılara hiçbir zarar vermeyen çevre dostu bir teknoloji kullanacağız” dedi.

DIŞA BAĞIMLILIK AZALACAK

Milli Enerji ve Maden Politikası kapsamında temel hedef, Türkiye’nin hidrokarbon rezervlerini ekonomiye kazandırmak ve yerli kaynak kullanımını artırmak.

Bu doğrultuda Türkiye’nin Barbaros Hayreddin Paşa, Oruç Reis ve Fatih ile arama ve sondaj çalışmalarındaki dışa bağımlılığına büyük ölçüde son verildiğini vurgulayan Dönmez, “Yerli ve yabancı mühendislerimizin ortak çalışmasıyla, gemilerimizi teknolojinin en gelişmiş cihazlarıyla donatarak tüm bu hazırlık sürecini tamamladık.

Bunlara ek olarak, ikinci sondaj gemimizi de portföyümüze almak üzereyiz. İnşallah yakın zamanda, muhtemelen gelecek ay Mersin’de bir sığ deniz sondaj çalışmasına da başlayacağız. Bilinsin isterim ki, Türkiye enerjide bağımsızlığı kendisine temel hedef olarak koymuştur. Bizi bu hedefimizden hiçbir güç vazgeçiremez” dedi.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
63 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Reklam

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

DOLAR 5,3243
EURO 6,0497
BIST 98.454,88
ALTIN 219,2784

ANKETLER

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
© 2018 - Tüm yayın hakları adanaliyik.net'e aittir. İzinsiz veya kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.