Hoşgeldiniz  

İstanbul’un fethinin 566. yılı !

editör | 29 Mayıs 2019 | Dünya, Genel, Gündem, Siyaset, Son Dakika, Teknoloji, Yaşam, Yerel A- A+

İstanbul namı değer Kostantiniye. Bundan 566 yıl önce Padişah 2.Mehmet tarafından fetih edilmiş ve de Osmanlı Devleti’ne can vermiştir.

Bu tarihi fetih, Türk toplumu için çağ kapatmış ve yeni bir çağ başlatmıştır.

Bu şerefli ve onurlu fetihte,15.yüz yılın neredeyse barutlu silahları arasında en geride kalmış denilebilecek Osmanlı Devleti 2.Mehmet’in el emeği göz nuru Şahi Topu kullanılmıştır.

Yapımı üç ay süren, çizimlerini Fatih Sultan Mehmet’in önderliğinde Türk mühendislerinin yaptığı topun dökümünü Bizanslıların daha önce sınır dışı ettiği Macar Urban adlı bir dökümcü yapmıştır. Bunun yanında döküm ustası olarak Cenevizli Donar Usta diye birisinden de bahsedilir.

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u almak için döktürdüğü büyük top “şahi” adını taşır. Bu topun namlusu 91.5 cm’dir. 680 kilogram ağırlığındaki güllesinin menzili 1200 metredir. Osmanlı ordusunda daha sonra kullanılan büyük toplara da şahi adı verilmiştir.

Bu şerefli fethinin 566.yılı kutlu olsun. Fatih Sultan Mehmet fetih etmiştir, Mustafa Kemal Atatürk ise bu şerefli şehri kurtarmıştır. 2 büyük komutana da Allah’tan rahmet diliyoruz.

53 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Reklam

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

DOLAR 5,7635
EURO 6,4297
BIST 97.149
ALTIN 283,0100
© 2018 - Tüm yayın hakları adanaliyik.net'e aittir. İzinsiz veya kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle