Hoşgeldiniz  

Devrimci spor… SSCB de spor

Admin | 22 Temmuz 2018 | Genel, Gündem, Son Dakika, Spor A- A+

DEVRIMCI SPOR….

Carlik Dosyasındaki 1917’deki ekim devriminden sonra, yeni Sovyet hükümeti, otonom spor kulüplerinin ve federasyonların geniş çaplı yapısını parçalara ayırmak zorunda kalmadan ya da herhangi bir köklü amatör değere karşı gelmeksizin, hazır bir devlet spor organizasyonunu devraldı.

Dahası, toplumda boş zamanin genişlemesiyle birlikte yeni sovyet anlayisi kendi ideolojik hedeflerini geliştirmek ve gerceklestirebilmesi için sporda yeni yöneliş ve algı oluşturmak zorundaydı.

Bolşeviklerin iktidara gelmesinden sonra atılacak ilk adımlar hiçbir şekilde açık değildi, çünkü izleyecek bir model yoktu. Çarlık sporunun ilk yillarinda toplumun yeni bir ideolojik sisteme geçmesiyle birlikte mutlaka spordada yeni bir model oluşturma zorunluluğu kendini iyice hissettirmis ve sorunlarıda beraberinde katmerlestirmisti.

Yeni sovyet sistemi bu sorunların üstesinden gelmek zorundaydi.

Hem çarlık hem de ideolojik miras, doğal olarak genç Sovyet devletinin politik, askeri ve ekonomik ihtiyaçları ile birbirine karıştı. Aslında, yeni devletin varlığının ilk dört yılındaki ‘devrimci zorunluluk’, yalnızca sanayinin değil, sporun da kitlesel olarak millileştirilmesine yol açtı, böylece 1921’de ‘Savaş Komünizmi’ ve İç Savaş dönemi sona erdi. Tek bir özel yada devlet dışı spor kulübü kalmadı ve yeni ideoloji gereği hepsi lağvedildi. Bu arada yeni sovyet ideolojisinin (1921-28) Yeni Ekonomik Politikasında (NEP) henüz tam manası ile şekillenmemişti.

Yeni sovyet ideologları 1917’den itibaren Sporun tamamen devlet sporu olarak yapilmasi ve ideolojik amaç icin kullanilmasi yönunde karar verdiler ve
Sporu, Devletin toplumsal değişim ajanı olarak kullanılması yönünde çalışmalarını yaptılar.

( Carlık Rusyası ilk defa 1908 Olimpiyatlarına katıldılar Daha sonra son olarak 1912 Olimpiyatlarına katıldıktan sonra birdaha olimpiyatlara katılamadılar. Yeni Soviet yönetimi ise ilk defa 1952 Helsinki Olimpiyatlarına katılarak 72 Madalya ile Amerikanın arkasından ikinci sıraya yerleştiler.)

Bu çalışmalari ise, Şu başlıklar altında netlestirdiler;

1) Fiziksel ve sosyal sağlık standartlarını yükseltmek için,
2) İnsanları yeni (takım) değerler sistemine dönüştürmek için,
3) Daha geniş topluluklara ulaşmak ve aynu değerler sisteminde birlikte olmak için,
4) Yeni ‘Sovyet ulusu’ olusturmak icin,
5) Toplumun yeni Sovyet ideolojisine daha gizli geçiş yapması icin,
6) Kırsal alandan göç ederek, Şehir toplumunun olusturulmasini teşvik etmek icin,
7) Uluslararası tanınırlık ve prestij sağlanması için, Sporun kullanim alanları belirlenmiştir.

ÖNEMLİ NOT: Sovyet Rusyasi, Sovyet ideolojisi ile katildigi 8 Olimpiyatta, Amerika karşısında 6 kez Birinci ( Boykotu 1980 ve 1984’u saymiyoruz) 2 kez ikinci olmuştur.

8 Olimpiyatta Amerika ve sovyetleri karşılaştırdığımızda Sovyetler Birliği 909 adet madalya kazanırken, Amerika toplamda 680 madalya kazanmıştır. 1990 yılında Sovyet imparatorluğunun yıkılması ile Yaz olimpiyatlarında madalya üstünlüğü Amerikaya geçmiştir.Devrimci spor... SSCB de spor

Ahmet Ak

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
64 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Reklam

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

DOLAR 5,3578
EURO 6,1089
BIST 93.616,45
ALTIN 210,1366

ANKETLER

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
© 2018 - Tüm yayın hakları adanaliyik.net'e aittir. İzinsiz veya kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.