Hoşgeldiniz  

Andımız’ı Bundan Sonra Sasıl Okuyacağız?

editör | 21 Ekim 2018 | Genel, Gündem A- A+

Yargı yine bizleri yanıltmadı. Kanunda açık hüküm olsa da ben istediğim kararı veririm ve yürütme de bunu uygulamak zorundadır mesajının çok iyi okunması gerekmektedir.

Öncelikle davanın iptali; Danıştay tetkik hakimi ve Danıştay savcısının davanın iptali yönünde görüş belirttiği kararda iki muhalif üye dışında diğer 3 üyenin oy çokluğuyla iptal kararı verilmiştir.

4688 sayılı Kanun’un 19/f maddesi gayet açık olup bu konuda sendikanın açtığı davanın ehliyet yönünden reddedilmesi gerekirken maalesef iptal kararı verilmiştir. Nitekim iki üyenin bu yöndeki gerekçesine kararda yer verilmiştir. Ancak, Danıştay tetkik hakimi ve Danıştay savcısının görüşlerinde davanın ehliyet yönüne girmemeleri de üzerinde düşünülmesi gereken bir konudur.

Sendika, 4688 sayılı Kanun’un 19/f bendine göre; üyelerin idare ile ilgili doğacak ihtilaflarında, ortak hak ve menfaatlerinin izlenmesinde veya hukuki yardım gerekliliğinin ortaya çıkması durumunda üyelerini veya mirasçılarını, her düzeyde ve derecedeki yönetim ve yargı organları önünde temsil etmek veya ettirmek, dava açmak ve bu nedenle açılan davalarda taraf olabilmektedir. Bu nedenle sendikanın bu maddeye göre bu konuda açtığı davanın kabulü mümkün değildir. Daha önceki dönemlerde de yargı başörtüsüyle ilgili konuda uysa da uymasa da ben verdim oldu demişti.

Diğer yandan, Danıştay’ın iptal ettiği Ekim 2013 tarihli yönetmelik düzenlemesidir ki 2014 yılında bu yönetmelik bütünüyle yürürlükten kaldırılmış olup, 2014 yılındaki İlköğretim Kurumları Yönetmeliği ise yürürlüktedir ve bu yönetmeliğe yönelik olarak alınmış bir karar da bulunmamaktadır. Dolaysıyla, bu Danıştay kararının sembolik değerinden öte uygulamaya yönelik bir anlamı yoktur ve bu karar öğrenci andının okutulmasını zorunlu kılmamaktadır. Bu kararın Andımız’ın yeniden okutulmasından ziyade yargının yeniden iyi okunması gerektiğini göstermesi açısından önemi çok büyüktür.

Yeni Şafak
  • 1
  •  
  •  
  •  
  •  
    1
    Share
52 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Reklam

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

DOLAR 5,3243
EURO 6,0497
BIST 98.454,88
ALTIN 219,2784

ANKETLER

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
© 2018 - Tüm yayın hakları adanaliyik.net'e aittir. İzinsiz veya kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.