Hoşgeldiniz  

Adana’da gerçekleştirilen direniş; geçmişi zaferlerle dolu olan Anadolu insanı için onurlu bir duruştur

editör | 05 Ocak 2020 | Genel, Gündem, Manşet A- A+

Adana Karaisalılar Aladağlılar ve Pozantılılar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği (AKAPDER) Adana’nın kurtuluşunun 98. Yıldönümü kutlamalarını Anıtkabir’de gerçekleştirdi.

Ankara’da yaşayan Adanalıların ve AKAPDERüyelerinin katıldığı kutlamada, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesine karanfil bırakarak saygı duruşunda bulundular.

Daha sonra AKAPDER Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Sakarya basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasında başkan Sakarya, “Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşu olan 5 Ocak tarihi, başta tüm Adanalılar olmak üzere milletimizin bir bayramıdır, bütün Adanalı kardeşlerimin bayramını kutluyorum.
Gazi Mustafa Kemal’in 31 Ekim 1918 tarihinde Adana’ya gelerek, İskenderun’a çıkartma yapmayı planlayan İngiliz ve Fransızlara ateşle karşılık verileceğini belirtmesiyle, Kurtuluş Mücadelesi ateşinin Adana’da yakılması, biz Adanalılar için bir övünç kaynağıdır.
Türkiye’nin bağımsızlık mücadelesinde, Adana’nın çok önemli bir yeri vardır. Mustafa Kemal Atatürk, 15 Mart 1923 tarihinde devlet reisi olarak şehrimizi ziyaretlerinde, Kurtuluş Mücadelesi kararını Adana’da aldığını, belirtmiştir. Türk milletinin zincirlerini kırarak elde ettiği bağımsızlığın temellerinin de Adana’da atıldığının bir göstergesidir.
Adana’da gerçekleştirilen bu direniş; geçmişi zaferlerle dolu olan Anadolu insanı için onurlu bir duruştur. Bizler bu duruşu, referans alarak, günümüzde, Çanakkale ve 15 Temmuz’da tüm dünyaya bir kez daha hatırlatmış olduk. Bağımsızlığımıza darbe vurmak isteyen iç ve dış düşmanların geçemeyeceği sınırlarımızı bir kez daha gösterdik. Tüm kurtuluş mücadelelerimiz gibi 5 Ocak Adana’nın Kurtuluşu mücadelesi tarihin derinliklerinde canlılığını daima koruyacaktır.

Ay-Yıldızlı bayrağımızı gönderde tutarak bizlere armağan eden tüm kahramanlarımızı, saygıyla, şükranla ve minnetle anıyorum.” dedi.

196 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Reklam

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

DOLAR 5,9447
EURO 6,5496
BIST 7,7422
ALTIN 299,41
© 2018 - Tüm yayın hakları adanaliyik.net'e aittir. İzinsiz veya kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle