Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Adana-Niğde otobanı tamamlandı
Adana-Niğde otobanı tamamlandı
Ankara, Konya ve Kayseri hattından Adana ve Mersin´e bağlantı sağlayan günde yaklaşık 20 bin aracın geçtiği Türkiye´nin ilk otoyolu olan Pozantı otoyolunu Ereğli Sapağı´na kadar uzatacak 66,4 kilometrelik otoyol inşaatının tamamlandığı bildirildi.
10 Şubat 2009, 22:07
Kara Yolları 5. Bölge Müdürü Mehmet Akyiğit, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yoğun araç trafiği ve yaşanan kazalar nedeniyle, ´´çileli yol´´ olarak adlandırılan Pozantı-Ereğli sapağı bölümünü arasındaki otoyol çalışmasının 10 yıldır sürdüğünü söyledi.
     Pozantı-Ereğli sapağı arasındaki toplam 66,4 kilometrelik yolun, gidiş-geliş 6 şeritten oluştuğunu belirten Akyiğit, otoyolda çok sayıda tünel, köprü, üst geçit ile viyadük bulunduğunu bildirdi.
     Mevcut kara yolunu 12 binini ağır vasıta olmak üzere günde 20 bin aracın kullandığını anlatan Akyiğit, ´´Türkiye´nin çok önemli geçit noktalarından olan Çakıt Vadisi´ndeki trafik çilesi sona erecek. Trafikte çok büyük bir rahatlama olacak´´ dedi.
     Akyiğit, Pozantı-Ulukışla arasındaki kara yolunun, vadiden geçmesi, yüksek eğim ve düşük standartta olması nedeniyle, bu yolu kullanan araçların lastik, yağ, yedek parça masraflarının azalacağını ifade ederek, ´´Ayrıca, rahatlayacak trafik nedeniyle, sık yaşanan ve ölümlerle sonuçlanan kazalar da önlenecek´´ diye konuştu.
    
     -´´İHRACATA DA KATKI SAĞLAYACAK´´-
    
     Akyiğit, otoyolla Türkiye´den Orta Doğu´ya, Orta Doğu ülkelerinden de Türkiye ve Avrupa ülkelerine yapılan kara yolu ticaretinin de canlanacağını kaydetti.
     Akyiğit ayrıca, mevcut yolda tonajlı araçların art arda seyretmesi, küçük ve orta ölçekli araçların sollama yaparak yoluna devam edememesi nedeniyle ortaya çıkan zaman kaybının ortadan kalkacağını, araçların otoyolla en az 1-1,5 saatlik zaman kazanacağını bildirdi.

Bu haber 12072 defa okunmuştur.
Paylaş

Diger Haberler

EN ÇOK OKUNANLAR

 

FOTO GALERİ

İlginç
İlginç
Adanaliyik.Net
Adanaliyik.Net